2018-2019

ŻYCZYMY WSZYSTKIM BEZTROSKICH I PEŁNYCH ZWARIOWANYCH PRZYGÓD WAKACJI

 

Już za kilka dni wakacje. Dla niektórych to był ostatni rok w przedszkolu. Dzieci z grupy III i IV pożegnały przedszkole. U Misiaków bawiliśmy się przy muzyce legendarnego zespołu ABBA, natomiast Wiewiórki wzruszyły nas swoja inscenizacją "Brzydkiego Kaczątka". Będziemy za Wami tęsknić.

  

  

 

W przedszkolu nr 22 w Poznaniu odbył się Turniej Piłki Nożnej. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Wiewiórek. Po fantastycznej grze zdobyli I miejsce i tytuł Mistrza Europy! jesteśmy z Was dumni!

   

 

ZEBRANIE DLA RODZICÓW DZIECI NOWOPRZYJĘTYCH ODBĘDZIE SIĘ 24 CZERWCA 2019R O GODZ. 16.30
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

To był już XV Festyn Rodzinny w naszym przedszkolu. Tradycyjnie dopisała pogoda i wspaniała atmosfera. Po występach dzieci obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez rodziców. W tym roku była to historia "Czerwonego Kapturka" w wersji p. Anity i p. Magdy. Zabawę i konkursy poprowadziły dla nas animatorki z Mozaiki, a nagroda główna w loterii fantowej trafiła do Adriana.

    

Tradycyjnie pod koniec roku szkolnego najstarsze przedszkolaki spędziły noc w przedszkolu. Tym razem w bajkowej atmosferze bawiły się w ogrodzie, zwiedzały przedszkolne zakamarki, a potem spały aż do rana.

    

Lato coraz bliżej, więc spędzamy dużo czasu w naszym zmodernizowanym ogrodzie. Oprócz nowego sprzętu rekreacyjnego pojawiły się nowe rowerki.

   

                               
Kochani Rodzice

Z ogromną radością informujemy, że nasze Przedszkole zostało nominowane do tytułu Przedszkola Roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego. DZIĘKUJEMY!

 

Natomiast p. Anita Talaga oraz p. Małgorzata Szymczyk uzyskały nominację do tytułu Nauczycielki Przedszkola Roku. GRATULUJEMY! 

 Start głosowania wyznaczono na 8 maja. Zapraszamy do udziału w plebiscycie. Więcej informacji na  www.gloswielkopolski.pl/przedszkole-na-medal.

Wydział Oświaty uprzejmie informuje, że pomimo strajku nauczycieli w poznańskich przedszkolach i szkołach rekrutacja do przedszkoli trwa nadal.
4 kwietnia 2019 r. zostały ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych. Obecność dziecka na liście dzieci zakwalifikowanych dzieci do postępowania rekrutacyjnego NIE JEST JEDNOZNACZNA Z PRZYJĘCIEM DZIECKA do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
Aby dziecko zostało przyjęte do przedszkola/oddz. przedszkolnego w szkole rodzice/opiekunowie prawni powinni PISEMNIE POTWIERDZIĆ WOLĘ ZAPISU DZIECKA w przedszkolu/ oddz. przedszkolnym w szkole podstawowej, do którego dziecko zostało zakwalifikowane na rok szkolny 2019/2020 do 9 kwietnia 2019 r.
Brak pisemnego potwierdzenia w wyznaczonym terminie jest jednoznaczny z rezygnacją
z miejsca w przedszkolu do którego dziecko się zakwalifikowało.
W czwartek 11 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji podstawowej do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W każdej placówce wywieszona będzie lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych oraz lista placówek z wolnymi miejscami (w załączeniu oraz na stronie www.nabor.pcss.pl/poznan w zakładce Dokumenty). W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych rodzic/opiekun prawny może wystąpić do komisji rekrutacyjnej w przedszkolu z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata. W terminie do 5 dni od dnia złożenia przez rodzica/prawnego opiekuna wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia komisja rekrutacyjna przygotowuje i wydaje uzasadnienie odmowy przyjęcia kandydata. Rodzic/opiekun prawny kandydata może wnieść do dyrektora przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia. Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznego przedszkola/szkoły podstawowej, służy skarga do sądu administracyjnego.
Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkola/oddziały przedszkolne w szkole podstawowej dysponujące wolnymi miejscami przeprowadzą rekrutację uzupełniającą zgodnie z harmonogramem.

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż na stronie internetowej: www.poznan.pl oraz na stronie: Poznański Serwis Oświatowy znajdą Państwo informacje dotyczące tego, jakie zajęcia można zaoferować dzieciom w czasie ewentualnego strajku nauczycieli szkół i placówek oświatowych.
W załącznikach znajdą Państwo konkretne oferty domów kultury, jednostek sportowych i kulturalnym Miasta Poznania wraz z opisem rodzaju zajęć. Bardzo proszę poinformować o tej możliwości nauczycieli, rodziców oraz uczniów Państwa placówek.
http://www.poznan.pl/mim/info/news/co-zrobic-z-dzieckiem-w-czasie-strajku,131123.html
http://www.poznan.pl/mim/info/news/strajk-nauczycieli-najwazniejsze-informacje,131124.html

Szanowni Rodzice

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 23 maja 1991 r o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 174), uchwały Międzyzakładowego Zebrania Delegatów OM NSZZ „Solidarność” POiW RW i uchwały Komisji Międzyzakładowej z dnia 22 marca 2019 r., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i  Wychowania Region Wielkopolska ogłasza, że bezterminowy strajk w Przedszkolu nr 87 rozpocznie się w dniu 8 kwietnia 2019 r. Informujemy, że strajk będzie prowadzony zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i będzie polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania pracy.
Informacje o zakończeniu akcji strajkowej przekażemy drogą mailową i na naszej stronie internetowej : www.przedszkole87.pl                 
W związku z zawieszeniem zajęć w przedszkolu ( jest to przypadek nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, do którego uczęszcza dziecko)  przysługuje ubezpieczonym Rodzicom zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest:
- oświadczenie ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki,
- wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15
Na stronie miasta Poznania (aktualności) oraz na stronie Wydziału Oświaty (Poznański Serwis Oświatowy) na bieżąco będą umieszczane informacje o sytuacji w placówkach: lista szkół i przedszkoli, które nie biorą udziału w strajku nauczycieli oraz inne przydatne dla rodziców dane.
Niezbędne informacje rodzice będą mogli uzyskać także telefonicznie. Zarówno pod numerem telefonu Poznań Kontakt (61 646 33 44), jak i na specjalnie w tym celu uruchomionej infolinii.
Miejskie placówki kulturalne zorganizują dla dzieci dodatkowe zajęcia. Jeśli strajk potrwa dłużej - pomogą w tym również organizacje pozarządowe. Straż miejska będzie patrolować okolice szkół.
W czasie strajku placówki oświatowe nie będą zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Oznacza to, że rodzice będą mogli uzyskać informacje bezpośrednio w szkole i przedszkolu
Z poważaniem
                            Małgorzata Skrobek z zespołem  Przedszkola Koniec przedszkolnych zabaw dla najstarszych przedszkolaków coraz bliżej. Chcąc dowiedzieć się co czeka ich w szkole odwiedziły SP42 oraz SP25

   


Wiewiórki realizując projekt "Zwierzęta" spotkały się z ekspertami. dowiedziały się ciekawych rzeczy na temat psów, kotów, świnki morskiej i królika

   Rekrutacja 2019 -20120.
Materiały do pobrania

oswadczenie_nr6_kurator_sadowy.doc
oswiadczenia_nr2_(MEN)_samotny.doc
oswiadczenie_nr1_(MEN)_wielodzietnosc.doc
oswiadczenie_nr3_zatrudnienie.doc
oswiadczenie_nr5-PIT.doc
oświadczenie_nr4_starsze_rodzenstwo.doc
potwierdzenie_woli_zapisu_dziecka_zakwalifikowanego_do_przedszkola_2019.doc
przedszkole_wniosek.pdf
przedszkole_zalacznik_kryteria.pdf

ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE
28 LUTY 2019r W GODZ. 17.00 - 18.00


Zajączki zakończyły swój pierwszy projekt. Przygotowały prezentację z przebiegu projektu i zaprosiły Motylki, aby opowiedzieć im czego dowiedziały się o pojazdach. Uczyły też starszych kolegów jak prawidłowo przechodzić na pasach.

  

Wszystkie nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do ośrodka edukacyjnego "Łysy Młyn". Poznały wiele ciekawostek na temat ptaków zamieszkujących polskie lasy i nie tylko. Przygotowały dla nich karmę i obserwowały je przez lornetki. Miały też okazję obserwować owady pod mikroskopem.

  

 


Karnawał w pełni, więc i u nas nadszedł czas na karnawałowy balik.

   

Zajączki znalazły temat na swój pierwszy projekt. Postanowiły dowiedzieć się czegoś więcej o pojazdach. Obejrzały książki, zajrzały do wnetrza samochodu i wybrały się na pierwszą wyprawę terenową - przyglądały się ruchowi ulicznemu.

  


WESOŁYCH ŚWIĄT 

Odwiedziły nas panie policjantki. Opowiedziały o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i wręczyły dla wszystkich przedszkolaków kamizelki odblaskowe zasponsorowane przez firmę Volkswagen Poznań.

 

Motylki tej jesieni realizowały projekt "Instrumenty muzyczne" - grały, tańczyły i poznawały ciekawostki na temat instrumentów

  

Nasze przedszkolaki wiedzą, że najlepiej smakują własne wypieki, więc postanowiły same upiec sobie chlebek na śniadanie. A Motylki pomogły przygotować powidła śliwkowe

 

Na drzewach coraz mniej liści, a u Zajączków coraz weselej. Podczas wspólnych zabaw z rodzicami nastąpiło Uroczyste Pasowanie najmłodszych przedszkolaków.


Jesienna pogoda coraz mniej kolorowa, więc razem z Brozim postanowiliśmy trochę ją zaczarowaćNajstarsze przedszkolaki realizując projekt "Wiewiórka" wybrały się do Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach, gdzie spotkały się z ekspertem, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące je pytania oraz wykonać szkice z obserwacji.
Pierwszy w tym roku Dzień Otwarty odbył się pod hasłem integracji. Najstarsze przedszkolaki oprowadziły maluszki po przedszkolnych salach. Zajączkom najbardziej spodobały się zabawy w sali Wiewiórek, a Wiewiórki chetnie spędziły czas w sali najmłodszych przedszkolaków.Piękna jesienna pogoda nie opuszcza nas, a my mamy ręce pełne roboty. Wiewiórki przygotowały dla przedszkolaków pyszny ketchup, a Zajączki jogurt "palce lizać"

Jesień powitaliśmy podczas wspaniałej zabawy z grupą "Swarożyc". Były zawody w rzucaniu kapustą, ziemniakami, "łowienie" buraków i wiele śmiechu
02 października na terenie ogrodu przedszkolnego odbył się briefing prasowy z udziałem wiceprezydenta Miasta Poznania Pana  Mariusza Wiśniewskiego oraz radnych, którego celem było podsumowanie wspólnych działań Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Wydziału Oświaty związanych z wdrażaniem innowacji w edukacji przedszkolnej.
Zaproszeni goście z zainteresowaniem przyglądali się zabawom dzieci przy nowych instalacjach : „Kuchni błotnej”, „Zabawy z wodą” , „Ścieżki podniesionej” i innych.
 Nasze Przedszkole jako jedno z trzech poznańskich przeszkoli bierze udział w projekcie „Aktywne sposoby uczenia się  w edukacji przedszkolnej” oraz "Connecting  Nature"  realizowanym przez biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania przy wsparciu finansowym  W.O. i Rady Osiedla Wilda . Jest  to kontynuacja  międzynarodowego projektu YALE, który był realizowany w latach 2013-2015 przez Miasto Poznań i Berlin. Wizyty studyjne, warsztaty i konferencje służyły wymianie doświadczeń i stały się przyczyną   doskonalenia i wprowadzania innowacyjnych aktywnych metod uczenia się małych dzieci i do wprowadzania pilotażowych zmian w aranżacji przestrzeni  w salach dziecięcych oraz w ogrodach tak aby  pełniła funkcję inspirującą  nie ograniczającą swobodnych ,twórczych  działań  dzieci .
Przestrzeń w salach  jest tłem dla aktywności  bez nadmiaru bodźców , nie przytłacza, ale daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala na swobodną eksplorację, zabawy twórcze, rozwój wszystkich zmysłów i wyobraźni.
Aranżacja ogrodu przedszkolnego  odpowiada na potrzeby dzieci, które były głównymi  pomysłodawcami na etapie tworzenia projektu  wspólnie z kadrą pedagogiczną  , Instytutem Małego Dziecka i architektami .
 Tematem przewodnim naszego ogrodu  to : Wielokulturowość i bioróżnorodność  osadzony w koncepcji pracy przedszkola „Kształtowania otwartości wobec innych kultur , tworzenie warunków do rozwoju dzieci zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami”.
Poszczególnym zagadnieniom zostały przypisane odpowiednie miejsca w ogrodzie.
Wolna przestrzeń może być wykorzystana  do uprawiania sportów zespołowych , organizowania pikników z kuchnią świata, amfiteatralne schody i scena mogą służyć do prezentacji różnych tańców etnicznych , domki do zabawy przybrały formę różnych siedzib ludzkich. Centralną część ogrodu  stanowią wyspy piaskowe  na których staną  zgodnie z marzeniami dzieci  urządzenia do zabaw ruchowych , huśtania, wspinania .
 Po dokonanych zmianach ogród zyskał nową funkcjonalność , wykorzystane zostały jego naturalne zasoby, ukształtowanie terenu. Uporządkowane sfery  dają jednocześnie możliwość różnorodnego ich wykorzystania zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami dzieci.
Powstał ogród naturalny  dający dzieciom nieograniczone możliwości badawcze, obserwacji przyrody (Dzięki demonstratorom takim jak domek dla owadów,  żywostół ,) zjawisk atmosferycznych (stacja meteorologiczna) ,hodowli roślin, zabaw piaskiem, wodą. Naturalna przestrzeń wykorzystująca kłody, pnie, ścieżki podniesione czy  ścieżkę bosych stóp tworzy warunki  do  zabaw ruchowych stanowiących wyzwanie   dla dzieci, które mogą wykorzystywać swoje umiejętności stosownie do potrzeb i własnych  możliwości rozwojowych.
Dzięki udziałowi w tym projekcie zyskaliśmy jako pedagodzy nowe kompetencje , które pozwolą nam  w niedalekiej przyszłości dzielić  się  naszymi doświadczeniami i ciekawymi rozwiązaniami  z innymi poznańskimi przedszkolami  w nadziei, że uda nam się rozpropagować  ideę tworzenia naturalnych ogrodów przedszkolnych oraz aranżowania inspirującej i uczącej przestrzeni.

  

  

"Wiewiórki" wybrały się na targi "Smaki Regionów, gdzie wzięły udział w warsztatach owocowych "Polska Ekologia" (posmakowały różne owoce i wykonały z nich wymyślone przez siebie stworki, zwierzątka itp.). A już następnego dnia uczestniczyły w warsztatach "Zwierzęta w ogrodzie - na drzewie, pod ziemią i w wodzie"; obserwowały zwierzęta przez lornetki i przygotowały z naturalnych materiałów jednego z mieszkańców Ogrodu - wiewiórki.

Nasze najmłodsze przedszkolaki są z nami dopiero od miesiąca, a już tyle potrafią np zrobić placek z jabłkamiW tym roku szkolnym postanowiliśmy poszerzyć wiedzę dzieci na temat świata przyrody. Między innymi poprzez obserwacje i badanie zachodzących w niej zjawisk. W tym celu dzieci będą uczestniczyć w cyklicznych warsztatach organizowanych przez Laboratorium Nauki i Zabawy "SUPEŁ". W pierwszych warsztatach wzięły udział dwie najstarsze grupy.WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM I ŻYCZYMY WSZYSTKIM FANTASTYCZNEJ ZABAWY

Przybliż
Zmień kontrast