Przedszkole nr 87 w Poznaniu

Archiwum
„GŁOSUJ NA PRZEDSZKOLNE OGRÓDKI PROSI CZŁOWIEK MALUTKI!”

DRODZY RODZICE!
Nasze Przedszkole współtworzyło (wspólnie z Przedszkolami nr 42,103 i 107) projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - 2016
„Bezpieczne i Przyjazne Wildeckie Ogródki Przedszkolne”
Numer 402
Założeniem jego jest rewitalizacja naszych przedszkolnych ogródków.
Od  1 – 12.10.2015 odbędzie się głosowanie, które będzie możliwe
w wyznaczonych punktach, oraz za pomocą strony internetowej www.budzet.um.poznan.pl/i/pbo2016/voting
Bardzo prosimy o wsparcie tej inicjatywy i oddanie swoich głosów na nasz projekt!

Wakacje zakończyliśmy spotkaniami z przyjaciółmi z róznych stron świata i tak też rozpoczęliśmy kolejny rok przygód z przedszkolem. Odwiedziła nas pani Patrycja, która od kilku lat na stałe mieszka na Madagaskarze. Opowiedziała nam o tej pięknej wyspie i  O życiu jej mieszkańców. Pokazała zdjęcia fauny i flory. Przedstawiła cele fundacji Ankizy Gasy - Dzieci Madagaskaru, w której pracuje. Pracownicy fundacji swoimi działaniami walczą z głodem oraz starają się umożliwić dzieciom z Madagaskaru rozwój i edukację. Po spotkaniu można było zakupić wykonane przez Madagaszów kosze, biżuterię i zabawki. Za pozyskiwane w ten sposób pieniądze budowane są szkoły i przedszkola. Zapraszamy do zajrzenia na stronę fundacji www.dziecimadagaskaru.plW okresie od 3.08. d0 14.08 2015r w naszym przedszkolu gościmy troje studentów z zagranicy w ramach programu AISEC.
Razem z nami bawią się:
TINA
Ma 22 lata i pochodzi z Grecji. Na co dzień studiuje Inżynierię Społeczną. W wolnym czasie lubi czytać książki, gotować z przyjaciółmi i wychodzić do kina. Jest bardzo pracowita, odpowiedzialna i dokładna- co wykorzystuje w pracy z małymi dziećmi, które uwielbia.
GVANTSA
Pochodzi z Gruzji, gdzie studiuje psychologię. Bardzo lubi dzieci i ma spore doświadczenie w pracy z nimi. Uczestniczyła bowiem w wolontariatach związanych z opieką nad dziećmi podczas imprez masowych. Ma umiejętności nawiązywania szybkiego kontaktu z dziećmi, które z pewnością przydadzą się jej podczas pobytu w naszym przedszkolu.
ALMUDAFAR
Pochodzi z Jordanu i bardzo lubi dzieci. Swoje umiejętności i wiedzę o nich wykorzystywał w czasie pracy w parku rozrywki, gdzie organizował wycieczki, przejażdżki i różne konkursy dla dzieci. Ponadto przez okres 2 lat był dyrektorem animatorów w lokalnym przedszkolu.
W pierwszym tygodniu nasi goście opowiadali o tradycjach i kulturze swoich krajów. Dowidzieliśmy się, że dzieci w różnych stronach świata bawią się w gry i zabawy bardzo podobne do naszych. Wspólnie bawiliśmy się w poszukiwanie skarbów, a na zakończenie tygodnia zaśpiewaliśmy "Ogniska już dogasa blask". Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jak szybko nasi goście nauczyli się tej piosenki i razem z nami śpiewali w języku polskim

Projekt AISCEC Projekt AISCEC Projekt AISCEC Projekt AISCEC

Projekt AISCEC Projekt AISCEC Projekt AISCEC


W drugim tygodniu podczas wspólnych zabaw doskonaliliśmy znajomość języka angielskiego i uczyliśmy naszych gości mówić po polskiego. Mudi tak doskonale sobie radził, że nawet czytał nam bajki.

Czas nieubłaganie mijał i smutno było się rozstawać. Na pożegnanie zrobiliśmy sobie kulinarny show - Tina przygotowała dla nas sałatkę grecką, a my, poczęstowaliśmy ich pyrami z gzikiem. I aby wspomnienia pozostały na dużej podarowaliśmy im pamiątki związane z Poznaniem i zdjęcia z naszych wspólnych zabaw


... no i harcerska piosenka, która teraz jest już międzynarodowy szlagierem
ŻYCZYMY WSZYSTKIM SŁONECZNYCH I PEŁNYCH WESOŁYCH PRZYGÓD WAKACJI


 W miesiącu sierpniu w godz. 10.00 - 12.00 oraz 14.00 - 16.00
zapraszamy nowoprzyjęte dzieci wraz z rodzicami do wspólnych zabaw w ogrodzie przedszkolnym

Zajęcia adaptacyjne dla nowoprzyjętnych dzieci odbędą się 27.08.15r w godz. 16.30 - 17.30

Tradycją jest, że dzieci kończące nasze przedszkole urządzają sobie nocne zabawy. MIsiaki bawiły się na "Zlocie czarownic", a Wiewiórki zamieniły przedszkole w indiańską wioskę. Obie grupy przygotowały również pożegnalne przedstawienia. W zabawny sposób zaprezentowały swoje pasje, umiejętności i pomysły na przyszłość.

  

Jak co roku podczas Festynu Rodzinnego panowała radosna atmosfera. Rozpoczęliśmy go występami dzieci i przedstawieniem przygotowanym wspólnie przez rodziców, absolwentów przedszkola i pracowników. Wszyscy wesoło bawili się podczas sportowych zmagań, a w kąciku kulinarnym każdy znalazł coś pysznego. Dodatkową atrakcją była główna nagroda w loterii fantowej - rower ufundowany przez firmę Chłodnictwo - Sakowski oraz firmę w@nti system, którym bardzo dziękujemy. A Iwowi, zwycięzcy tegorocznej loterii serdecznie gratulujemy.  

X Festyn Rodzinny X Festyn Rodzinny X Festyn Rodzinny X Festyn Rodzinny

X Festyn Rodzinny X Festyn Rodzinny X Festyn Rodzinny X Festyn Rodzinny

Ostatni dzień maja upłynął nam na wspaniałej zabawie sportowej.

Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu

Przedszkole bierze udział w programie AISEC KIDS, w ramach którego będzie gościć w miesiącu sierpniu, przez okres ok. dwóch tygodni od 07.08 do 20.08.2015,  wolontariuszy z różnych zakątków świata , którzy w j. angielskim będą dzieciom opowiadać o swojej kulturze, zwyczajach i  bawić się z nimi.

Od kilku lat tradycją stały się nocne zabawy nastarszych przedszkolaków. W tym roku Wiewiórki nocują w dniu 29/30 maja.
Tegoroczna impreza jest pod hasłem "Pogromcy żywiołów".

Na to czekaliśmy cały rok. Wspólna wycieczka wszystkich przedszkolaków do Deli - Parku. Widzieliśmy wielkie owady, dawno wymarłe zwierzęta, miniatury znanych na całym świecie budowli. Przywtaliśmy się z sympatycznym mamutem, a na koniec bawiliśmy na placu zabaw. Ciekawe gdzie pojedziemy za rok?

Mini Zoo  Park miniatur  spotkanie z  turem
   


                       X FESTYN RODZINNY
                       12 CZERWCA 2015r
                             STARTUJEMY O GODZ. 16.00
jak co roku mnóstwo atrakcji - występy dzieci i rodziców, pyszne przekąski, niespodzianki i wspaniała zabawa!

Nasze Przedszkole im. „Jacusia i Agatki” bierze udział w projekcie
„Profesjonalny Nauczyciel – Przyjazne Przedszkole- rozwój jakości poznańskich przedszkoli w obszarze tworzenia optymalnych warunków do aktywnego uczenia się dzieci w wieku przedszkolnym”
Czas trwania projektu: 01.03.2015 -31.12.2015
Projekt realizowany z dotacji z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania i środków własnych Instytutu Małego Dziecka im. A. Lindgren. Celem projektu jest rozwijanie placówek przedszkolnych w zakresie wspierania aktywnych procesów uczenia się małych dzieci poprzez :
•rozwój wiedzy i umiejętności dyrektorów i nauczycieli z zakresu tworzenia warunków do aktywnego i zaangażowanego poznawania świata przez dzieci.
•wypracowanie i wdrażanie innowacyjnych narzędzi wspierających realizację projektów badawczych z dziećmi,
•upowszechnienie wiedzy, zgromadzonych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań w szerszym środowisku edukacyjnym .

Najmłodsze przedszkolaki uwielbiają zabawy przy muzyce, więc nic dziwnego, że ich drugi projekt dotyczy instrumentów muzycznych. A zaczęło się od gry na wszystkim co wpadło w ręce. Spotkały się też z siostrą Weroniki, która kiedy na pewno będzie wielką skrzypaczką.


Projekt "Instrumenty" Projekt "Instrumenty" Projekt "Instrumenty" Projekt "Instrumenty"

Motyle na zakończenie projektu "Teatr" napisały wspólnie bajkę i przygotowały wspaniałe przedstawienie.

Projekt "Teatr" Projekt "Teatr" Projekt "Teatr"

Kolejny raz zorganizowaliśmy Dzień Otwarty. Dzieci z wszystkich grup wiekowych wspólnie bawiły się nie tylko w salach, ale również w ogrodzie.

Dzień Otwarty Dzień Otwarty Dzień Otwarty Dzień Otwarty


• Spotkanie informacyjne dla rodziców /opiekunów prawnych  dzieci przyjętych odbędzie się  22 czerwca o godz. 16.30
• Zajęcia adaptacyjne odbędą się w dniach od 23—25 czerwca  w godz. od 16.30 do 17.30.  
• Spotkanie   podsumowujące z rodzicami /opiekunami prawnymi  z podaniem informacji na temat przebiegu adaptacji w okresie wakacyjnym i we wrześniu odbędzie się 26 czerwca  o godz. 16.30

                                    Małgorzata Skrobek  


Na dworze coraz cieplej, więc nasze przedszkolaki zabawiły się w małych ogrodników i posiały w ogródku kwiatki i warzywa. W wolnych chwilach porozmawiały o dawnych sposobach powstawania tkanin i ubrań. obejrzały też inscenizację przygotowaną przez Teatr Cieni "Latarenka"

Sadzenie kwiatów  Siejemy rzodkiewkę  Jak to ze lnem było...  Teatr Cieni• Spotkanie informacyjne dla rodziców /opiekunów prawnych  dzieci przyjętych odbędzie się  22 czerwca o godz. 16.30
• Zajęcia adaptacyjne odbędą się w dniach od 23—25 czerwca  w godz. od 16.30 do 17.30.  
• Spotkanie   podsumowujące z rodzicami /opiekunami prawnymi  z podaniem informacji na temat przebiegu adaptacji w okresie wakacyjnym i we wrześniu odbędzie się 26 czerwca  o godz. 16.30

                                    Małgorzata Skrobek      

Tuż przed świętami nasze przedszkole zamieniło się w Centrum Nauki "Jacusia i Agatki". Dzieci w poszczególnych salach mogły poznać właściwości magnesu, zrozumieć niektóre zjawiska optyczne, dowiedzieć się które materiały toną w wodzie i dlaczego, pobawić się kolorami i stworzyć nowe barwy, a wolnych chwilach poszaleć z ulubionymi przez wszystkich klockami piankowymi.

       
Nasi norwescy goście zrobili nam niespodziankę - przysłali list i zdjęcie:

Szanowna Pani Malgosiu oraz koledzy przedszkola Jacusia i Agatki!
W imieniu moim jak i moich kolegów, pod kierownictwem Anne Billington, pragnę serdecznie  podziękować za wspaniałą i pouczającą wizytę w Państwa przedszkolu. Jesteśmy bardzo wdzięczni  za okazanie nam możliwości odwiedzin i doświadczenia pedagogicznego w sposób wymiany doświadczeń jak i wspaniale przeprowadzona prezentacja Przedszkola Jacusia i Agatki przez Panią dyr Malgosie!  Jesteśmy wszyscy wręcz poruszeni Państwa ciepłą i gościnną atmosferą! Nasza wizyta u Państwa zaowocowała inspiracją i chęcią innowacji jak i po prostu pouczająca lekcja dla nas wszystkich. Kończąc, chce jeszcze raz w imieniu nas z Przedszkola Ruglandveien barnehage podziękować za przemiłe spotkanie z tak wspaniale zaangażowaną, twórczą i inspirującą grupa kolegów z Przedszkola Jacusia i Agatki!
Jeszcze raz zapraszamy w odwiedziny do nas:-)
Z wyrazami szacunku
koledzy Przedszkola Ruglandveien bhg
 


W marcu spotkaliśmy się z ciekawymi ludźmi, którzy opowiedzieli nam o swoich pasjach. Poznaliśmy autora książek podróżniczych dla dzieci, nauczyliśmy sie lepić z gliny, wesoło bawiliśmy się poznając ludowe zwyczaje związane z powitaniem wiosny i Wielkanocą

     

    

6 marca nasze przedszkole odwiedzili nauczyciele z przedszkola z Norwegii. Bardzo spodobało im się w jaki sposób nasze "Jacusie i Agatki" poznają świat - poprzez zabawę, samodzielne i twórcze działanie.Zajączki coraz więcej wiedzą na swój temat. Bardzo zainteresowały się budową człowieka np co się dzieje ze złamaną kością i jak rosną włosy. Odwiedziły sklep ze sprzętem ortopedycznym i salon fryzjerski. Z mamą Agatki porozmawiały o tym co każdy z nas ma w głowie, a lekarz - p.Dominika wyjaśniła im po co są żyły i po co pobiera się krew. Z Wiewiórkami spotkały się, aby porozmawiać o tym czy wypadanie mlecznych zębów bardzo boli.

       

Wiewiórki jak wszyscy czekają na wiosnę. Postanowiły ją wywołać bawiąc się kolorami. A że świat dzieci jest wesoły i kolorowy, więc wesoło się przy tym bawiły.

     
                              

                                   DNI OTWARTE
Zapraszamy przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami do odwiedzenia naszego przedszkola. Podczas wspólnych zabaw będziecie mieli okazję poznać swoich nowych kolegów, nauczycielki oraz miejsce, w którym wspólnie będziemy odkrywać tajemnice świata. Chętnie odpowiemy na pytania związane z rozpoczęciem przez maluchy przedszkolnej przygody.

                                               CZEKAMY NA WAS

4 MARCA 2015r (ŚRODA) W GODZ. 17.00 - 19.00
7 MARCA 2015r (SOBOTA) W GODZ. 10.00 - 12.00

Zajączki rozpoczęły realizację swojego pierwszego projektu. Rozmawiały o swoim wyglądzie, uczuciach. Zastanawiały się czy dziewczyny tak jak chłopcy są ludźmi i jaki kolor oczu przeważa u dzieci w grupie.

   

Tradycyjnie w lutym obchodzimy imieniny Jacusia i Agatki. W tym roku dzieci podczas wspólnych zabaw mogły przygotować sobie kotyliony, słodkie buźki naszych patronów, sprawdzić się w zawodach sportowych i obejrzeć fragmenty dobranocki z naszymi imiennikami w roli głównej

     

W styczniu bawiliśmy się na imprezach z naszymi Babciami i Dziadkami. Wesoły nastrój towarzyszył nam do końca stycznia. Podczas zabaw na Baliku Karnawałowym

       

oraz cyklicznym "dniu otwartym". Wszystkie przedszkolaki wspólnie bawiły się w w specjalnie stworzonych na ten dzień salach: plastycznej, konstrukcyjnej i muzycznej, w której "tańcowały przebierańce"

   

Misiaki udały się z wizytą do pana stolarza. W stolarni przycięli deski, z których potem wykonały karmnik, stolik oraz  choinkę.
Eksperymentowały również z wodą, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: „czy drewno wrzucone do wody utonie?”.

 

   

Grudzień to bardzo pracowity czas. wszystkie grupy przygotowały ozdoby na świąteczny kiermasz, Wiewiórki odwiedziły pracownię Św. Mikołaja, a Zajączki zrobiły pyszny sok dla wszystkich przedszkolaków.

   

Najstarsza grupa samodzielnie przygotowała poczęstunek na gwiazdkowe spotkanie z rodzicami, a najmłodsi pierniczkowe upominki dla swoich rodziców.

     

Tuż przed świętami obejrzeliśmy przedstawienie o magicznym dzwonku Św. Mikołaja, spotkaliśmy się z Gwiazdorem. Motyle dostały worek pełen gier, najchętniej grają w "Małpki" i "Tor kapselkowy". na koniec wszyscy razem zjedliśmy świąteczny obiad.

       

  AKCJA CHARYTATYWNA

KOCHANI RODZICE, DROGIE PRZEDSZKOLAKI ZAPRASZAMY WAS DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AKCJI CHARYTATYWNEJ POD PATRONATEM DRUŻYNY SZPIKU. Z MYŚLĄ O ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA ZAPRASZAMY DO PRZYNOSZENIA:- ŻYWNOŚCI (NAJLEPIEJ Z DŁUGIM TERMINEM WAŻNOŚCI)- ARTYKUŁÓW CHEMICZNYCH I CHEMII GOSPODARCZEJ- ZABAWEK, GIER, ARTYKUŁÓW PAPIERNICZYCH (NOWYCH, NIE UŻYWANYCH) - POŚCIELI, RĘCZNIKÓW,  KOCÓW (NOWYCH, NIE UŻYWANYCH). Z ZEBRANYCH RZECZY ZOSTANĄ UTWORZONE PACZKI ŚWIĄTECZNE DLA NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH. RAZEM MOŻEMY SPRAWIĆ, ŻE TE ŚWIĘTA BĘDĄ MAGICZNE I WYJĄTKOWE! ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI! KOORDYNATOR AKCJI- ANITA TALAGA, GRUPA I „ZAJĄCE”

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu w tym dniu będziemy wesoło się bawić razem z naszymi pluszowymi przyjaciółmi.

   

Zajączki wybrały się na pocztę. Najbardziej zainteresowała ich skrzynka pocztowa, więc dla pamięci wykonały kilka jej szkiców.

 

Wiewiórki realizując projekt Jedzenie odwiedziły przedszkolną kuchnię, porozmawiały z dietetykami, a także samodzielnie wykonały słodkie lizaczki podczas wyprawy do manufaktury cukierków.

     

Zgodnie z poznańską tradycją pieczenia rogali na św. Marcina, dzieci z grupy Motyle, pod czujnym okiem kucharza - taty Nataszy i Sebastiana, upiekły dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola pyszne rogaliki. Dziękujemy p. Dominikowi za pyszną lekcję pieczenia!A Zajączki wesoło bawiły się z rodzicami na Uroczystości Pasowania na Przedszkolaka

 

Przez kilka tygodni nasze przedszkolaki zbierały kasztany dla leśnych przyjaciół. Nasz trud został doceniony. Otrzymaliśmy podziękowania od Nadleśnictwa Łopuchówko oraz piękny dyplom i prezent w postaci materiałów edukacyjnych od Wojskowego Koła Łowieckiego "SŁONKA" z Poznania. Bardzo dziękujemy

   

Z okazji 50 urodzin przedszkola otrzymaliśmy w prezencie sadzonki drzew, które otrzymały imiona naszych patronów - jarzębinka Agatka i dąb Jacuś. Zasadziliśmy je w przedszkolnym ogrodzie.

   

Drzewka podarował nam, za pośrednictwem Rady Rodziców, szkółkarz z Leśnictwa w Grzybnie - pan Marcin Szwarc. Uroczyście przekazała je nam wraz ze wzruszającym wierszem, mama Kasi i Bartka, p. Aleksandra Koryzna.


Jacuś i Agatka

Jest w Poznaniu, na Czesława miejsce słynne, bo radosne
Drzewa piękny cień tu dają i kwiatki rosną na wiosnę
Przychodzących z dala wita para dzieci, to zagadka...
Grzywki krótkie, oczka czarne, we włosach kokardka....  CZYTAJ WIĘCEJ


BARDZO WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY  
 

Zajączki realizując temat Sklep wybrały się na zakupy. Kupiły ryż i kaszkę do swojego kącika badawczego.

   

Motyle realizują swój kolejny projekt - "Domy". Odpowiedzi na swoje pytania szukały podczas wyprawy badawczej na budowę bloku. Swoją wiedzę i umiejętności dzieci sprawdzają w praktyce - budując i remontując.

   

W dniu 20 października w przedszkolu odbędą się dla dzieci /bezpłatne/ warsztaty : „Niezwykłe spotkania”, których celem jest oswojenie dzieci z tematem niepełnosprawności poprzez kreatywne i atrakcyjne gry, zabawy oraz animacje.  
Każde spotkanie trwa ok. 45 minut i skierowane jest do dzieci w wieku 4-6 lat. Pojedynczy warsztat przeznaczony jest dla jednej grupy przedszkolnej. Partnerem Projektu jest Fundacja PZU. Projekt „Niezwykłe spotkania” realizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa 
Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


50 lat mi
n
ęło...,  tak śpiewaliśmy w ciepłe, piątkowe popołudnie.

10 października 2014r. bawiliśmy się na pikniku z okazji 50 urodzin "Jacusia i Agatki". Wspominając minione lata obejrzeliśmy występy przedszkolaków, absolwentów i pracowników. Z tej okazji rodzice napisali okolicznościowe wiersze, a dzieci przygotowały poczęstunek. Wystawa pod hasłem "Powrót do dzieciństwa" cieszyła się ogromnym powodzeniem. Ze wzruszeniem odnajdywaliśmy swoje zdjęcia z przed lat.

Było wielu chętnych do przekazania dla przyszłych przedszkolaków życzeń, które znalazły swoje miejsce w Kapsule Czasu. A skoro to urodziny to każdy spróbował pysznego tortu. To było wielkie święto, ale i wspaniała zabawa. Oczywiście z Jackiem i Agatką w roli głównej.

   

   

   

   


Misiaki ostatnio odwiedziły Nowe Zoo oraz interaktywną wystawę zorganizowaną w City Center

   

Wiewiórki samodzielnie przygotowały makaron na obiad dla wszystkich przedszkolaków. Gratulujemy, to była ciężka praca.

   
Motylki pomagają przygotowywać wizytówki dla dyżurnych i tworzą obrazki z wykonanych przez siebie ziemniaczanych stempelków.

 

Pierwszy tydzień już za nami.

Nowe Zajączki dzielnie radzą sobie bez mamy i taty. Bardzo polubiły spacery i wspólne zabawy w piaskownicy.

 


Przybliż
Zmień kontrast